Ścieg owerlockowy

Ścieg owerlockowy

W pierwszej części Darmowego Kursu Szycia Online mówiłam o najbardziej praktycznych stopkach. Nareszcie przyszedł moment, aby opowiedzieć Wam jak korzystać z mojej ulubionej – stopki do ściegu owerlockowego. Póki nie dorobię się owerlocka, póty będzie to moja stopka do zadań specjalnych.

Ścieg owerlockowy

Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się jak wykończyć brzeg materiału, aby nie strzępił się i ładnie wyglądał. Oczywiście najłatwiej użyć w tym celu owerlocka i idealnie nim zakończyć brzeg. Tutaj jednak pojawia się problem – trzeba takiego owerlocka posiadać, a w porównaniu do maszyny do szycia, jest on niestety zdecydowanie droższy. Ja niestety swojego owerlocka się jeszcze nie dorobiłam, dlatego stopka do ściegu owerlockowego i sam ścieg owerlockowy to dla mnie absolutna podstawa. To właśnie od nich zaczynam obrzucanie kawałków materiału, aby później się nie pruły.

Jak ustawić ścieg owerlockowy?

Szerokość ściegu wybierzecie możliwie szeroką, u mnie wybieram szerokość maksymalną, czyli 5. Co do długości ściegu, to macie pewną dowolność. Dla mnie fajna jest długość między 4 a 5. Oczywiście im mniej, tym ścieg będzie gęstszy. Ustawcie odpowiedni ścieg – poszukajcie na swojej maszynie takiego znaku, jak u mnie numer 18.

Jak poprawnie wykonać ścieg owerlockowy?

Na początek zamontujcie stopkę do ściegu owerlockowego. Instrukcję jak to zrobić znajdziecie tutaj. Następnie brzeg materiału połóżcie tak, jak na poniższym zdjęciu, tak aby idealnie przylegał do metalowej blaszki w stopce. Pamiętajcie, żeby na początku przeszyć niepotrzebny skrawek. Dopiero gdy ścieg będzie ustawiony poprawnie, możecie zacząć obrzucać właściwy materiał.

Pokręćcie parę razy kołem z prawej strony maszyny, aby sprawdzić, czy wszystko jest poprawnie ustawione i igła nie uderza w stopkę. Jeśli wszystko działa jak należy, przeszyjcie kilka centymetrów testowego materiału. Teraz sprawdźcie, czy naciąg nici jest poprawnie ustawiony. To jest dość łatwo sprawdzić, poprawny ścieg powinien mieć kształt idealnie równego trójkąta, jak na poniższym zdjęciu.

Niepoprawny ścieg będzie wyglądał jak poniżej.

Pamiętajcie, żeby przeszywać dokładnie po brzegu materiału, wtedy ścieg będzie nie tylko najładniejszy, ale również bardzo wytrzymały i materiał nie będzie się strzępił. I gotowe! Możecie już obrzucać właściwy materiał.

Oczywiście nie jest to jedyny sposób na wykończenie brzegu materiału. Kolejny poznacie już za tydzień.

Wpis „Ścieg owerlockowy” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.