Ścieg podwójny

ścieg podwójny

Ostatnio pokazywałam Wam, że igła podwójna to nic strasznego i jej nawleczenie to bułka z masłem. To jednak dopiero początek przygody. Ścieg podwójny ma przed nami jeszcze kilka niespodzianek.

Ścieg podwójny

Już przy ostatnim wpisie upominałam Was, że kluczowe jest sprawdzenie, czy Wasza maszyna będzie w stanie obsługiwać podwójną igłę. Nawet jeśli sprawdziliście, że ma taką funkcjonalność, to niezwykle istotne jest to, na jakich parametrach jest ona w stanie tą igłą szyć. Po pierwsze, nie każdy ścieg nadaje się do szycia podwójnego. Ścieg prosty, zygzak czy nawet wymyślne półkola (czyli u mnie numery 2, 3 i 8) jak najbardziej.

Ale już na przykład ścieg owerlockowy (numer 18) absolutnie nie wolno łączyć ze ściegiem podwójnym. Grozi to zepsuciem maszyny.

Podobnie jest, gdy dobieramy szerokość ściegu i umiejscowienie igły (nie może być ani za bardzo w lewo, ani za bardzo w prawo). Najlepiej przetestować wybrane przez siebie ustawienia bardzo powoli kręcąc kołem po prawej stronie maszyny. Jeśli nie ma problemu i igłą nie zahacza o bębenek, to spokojnie możecie kontynuować szycie.

Osobiście najbardziej lubię ścieg podwójny prosty. Idealnie przypomina on wykończenie coverlockiem i świetnie sprawdza się na przykład podczas szycia podkoszulek. Pamiętajcie jednak o tym, żeby zawsze używać go, szyjąc prawą stroną do góry – jego lewa strona wygląda zupełnie nieestetycznie.

Podczas wykańczania podwiniętych brzegów materiału (dokładnie tak, jak w rękawach podkoszulek) ważna jest estetyka. Zaczynamy standardowo, od obrzucenia brzegu materiału ściegiem owerlockowym. Później podwijamy na odpowiednią grubość. Co prawda nie widzicie gdzie kończy się podwinięcie, to jednak musimy je przeszyć dokładnie na jego końcu, aby nie podwijało się w środku ubrania. Ja zazwyczaj używam do tego szpilek i przeszywam materiał w miejscu ich wbicia.

Prawda, że efekt jest niesamowity?

Tak wygląda poprawna lewa strona obszyta ściegiem podwójnym:

A tak wygląda lewa strona niepoprawnie obszyta ściegiem podwójnym:

Wpis „Ścieg podwójny” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.