Co to jest Standard 100 by OEKO-TEX®?

STANDARD 100 by OEKO‑TEX

Pewnie wielokrotnie słyszeliście o tym, w jakich warunkach pracują krawcowej w Azji, na przykład w Bangladeszu, Indiach czy Chinach. Nie mają zapewnionych podstawowych warunków do pracy, pracują w ruinach, które grożą zawaleniem, nie mają godziwych zarobków i w każdej chwili mogą prace stracić, bo tysiące kobiet czekają na ich miejsce.

Te praktyki są przerażające i straszne. Moim marzeniem jest otworzenie firmy, która będzie szyła ubrania właśnie w Bangladeszu. Chcę jednak wybudować fabrykę nowoczesna, bezpieczną, dać krawcowym godzina wypłatę, a dla ich dzieci zapewnić przedszkola i szkoły, w których będą mogły się uczyć, gdy ich rodzice będą w pracy. Może jestem idealistką, ale jeśli kiedyś uda mi się to marzenie zrealizować, to będę naprawdę szczęśliwym człowiekiem.

Jednak nie tylko krawcowe mają tak straszną historię. W podobnej sytuacji znajduje się naprawdę wiele osób zajmujących się tkaniem oraz barwieniem materiałów. Aby wytworzyć jak najtańszy produkt, fabryki stosują wiele szkodliwych substancji chemicznych, które niszczą organizmy osób, które pracują w tych fabrykach.

Dlatego tak ważne jest, aby kupować materiały, które zostały wyprodukowane w sposób bezpieczny zarówno dla pracownika jak i dla kupującego. Przecież jeśli w naszych ubraniach znajduje się szkodliwa chemia, to będzie ona przenikać do naszego organizmu przez skórę. Co więcej, materiały bezpieczne wcale nie są drogie. Dobrą bawełnę, która została wyprodukowana w sposób bezpieczny dla wszystkich można już kupić za kilkanaście złotych za metr bieżący. Niedrogo, prawda?

Co to jest Standard 100 by OEKO‑TEX?

Jest to niezależny system testowania i certyfikacji materiałów na każdym etapie ich produkcji.

Powstał on w roku 1992 na uniwersytecie Ekologi, Technologi i Innowacji w Wiedniu. Jego celem jest przebadanie materiałów na obecność szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji. Obecnie instytuty Oeko-tex są w ponad 70 krajach i pozwalają konsumentom na zakup bezpiecznych materiałów.

W Polsce również mamy instytut badawczy należący do OEKO-TEX. Jest to Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać Standard 100 by OEKO‑TEX?

Produkty mogące pochwalić się tym standardem są badane pod kątem zawartości przeróżnych szkodliwych chemikaliów. Aby otrzymać ten certyfikat należy spełniać każdą z rygorystycznych norm, które są bardzo często wielokrotnie bardziej surowce, niż te wymagane przez prawa krajów, w jakich te materiały są sprzedawane. Tutaj nie wystarczy dostarczyć odpowiednią dokumentację oraz przejść pozytywnie badania w laboratorium. Badane są również losowo wybrane próbki materiałów dostępne w sklepach oraz pochodzące bezpośrednio z fabryk. Oczywiście próbki te pobierane są bez wcześniejszej zapowiedzi. Podczas wizyt w fabryce kontrolowane są również warunki pracy oraz produkcji. Co więcej, nie tylko materiał jest badany. Testy obejmują wszystkie części ubrań, takie jest nici, guziki, zamki błyskawiczne czy nadruki.

Certyfikat jest przyznawany jedynie na rok. Po tym czasie trzeba się ponownie starać o jego przyznanie. Każde kolejne przyznanie certyfikatu jest ważne również tylko przez rok.

Badania sprawdzają obecność substancji takich jak formaldehydy, pestycydy, metale ciężkie. Sprawdzane są substancje nie tylko trujące dla człowieka, ale również te, które wywołują alergię. Testowane jest też to, czy materiały mają przyjazne dla skóry pH.

 

Produkty posiadające Standard 100 by OEKO‑TEX dzielą się na cztery podkategorie:

Klasa 1: produkty bezpieczne dla dzieci do lat trzech. Kategoria ta dotyczy nie tylko ubrań, ale również wszystkich wyrobów materiało-pochodnych takich jak zabawki, kocyki, pościele.

Klasa 2: materiały używane w produkcji odzieży bezpośrednio przylegającej do skóry, takiej jak bielizna czy podkoszulki.

Klasa 3: materiały używane w produkcji odzieży, która bezpośrednio nie dotyka skóry, na przykład kurtki, płaszcze.

Klasa 4: materiały które są używane w produkcji przedmiotów nie będących odzieżą. Są to materiały na zasłony, obrusy czy tkaniny tapicerskie.


Czy podczas zakupów zwracanie uwagę na to, czy produkty które kupujecie są nie tylko bezpieczne dla Was, ale również dla osób, które je produkują? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.