Przydatne stopki do maszyny – część piąta

stopka do obszywania dziurek

Stopka, którą dziś chcę opisać nie jest niezbędna. Bez niej da się żyć. Wyobraźcie sobie jednak wszywanie dziesięciu guzików bez niej – syzyfowa praca. Dlatego właśnie dla mnie stopka do obszywania dziurek jak absolutną koniecznością i genialną oszczędnością czasu.

Stopka do obszywania dziurek

Żeby dziurka od guzika miała sens, trzeba ją bardzo porządnie dookoła obszyć. Inaczej będzie się pruć i strzępić, a w rezultacie denerwować. A tego nie chcecie, prawda?

Dziurka musi mieć również odpowiednią wielkość. Jej szerokość jest zawsze taka sama. Jednak jej długość należy dostosować do wielkości guzika. Dla guzików płaskich, długość dziurki powinna być nieznacznie większą, niż średnica guzika. Nieznacznie czyli jakiś milimetr. Dla guzików wypukłych, długość dziurki powinna być równa sumie średnicy guzika oraz jego grubości. Najlepiej jednak wcześniej zrobić próbę, aby długość dziurki będzie idealna. Wtedy guzik będzie się płynnie zapinał i nie będzie się sam odpinał.

Ta stopka służy właśnie do ułatwienia doboru długość dziurki. Wystarczy włożyć do niej od lewej strony guzik, zamocować ją, wybrać odpowiedni ścieg na maszynie – i o ile maszyna na funkcję automatycznego obszywania dziurek – to resztę zrobi za nas sama. Jeśli Wasza maszyna ma jedynie półautomatyczne obszywanie dziurek, to niestety trzeba jej będzie jeszcze trochę pomóc.

Pamiętajcie o tym, co wcześniej pisałam – płaski guzik wystarczy jedynie włożyć w stopkę, aby jej długość była idealna. Do guzika wypukłego trzeba zawsze pamiętać o dodaniu jego grubości do długości dziurki.

Jest to również ulubiona stopka mojego Narzeczonego. O ile nie jest on fanem szycia, o tyle uwielbia obszywać dziurki od guzików. Do tego stopnia za tym przepada, że te stopkę użyłam dokładnie raz – każda kolejna dziurkę obszywał już mój narzeczony. To pokazuje, że szycie to wcale nie jest „babskie” zajęcie. To jest świetne zajęcie.


Co sądzicie o tej stopce? Uważacie, że jest przydatna? Jeśli tak, to możecie ją kupić w pod tym linkiem. Macie własne sposoby na obszywanie dziurek? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.