Przydatne stopki do maszyny – cześć szósta

Stopka do podwijania

Stopka do podwijania

Dzianiny najlepiej obszywa się ściegiem owerlockowym z użyciem stopki owerlockowej i potem przeszywa podwójna igłą. Jeśli zaś chodzi o tkaniny, to do wykańczania brzegów materiału najlepiej sprawdza się stopka do podwijania.

Tradycyjna metoda obszywania brzegów jest bardzo powolna i wymaga sporej dokładności. Na początku należy złożyć brzeg materiału około 5 milimetrów do końca i zaprasować. Procedurę znowu powtórzyć. Żeby wszystko się dobrze trzymało, najlepiej jeszcze jest materiał spiąć szpilkami. Później trzeba ją precyzyjnie przeszyć ściegiem prostym. Kiedyś obszywałam tą metodą zasłonki – po drugiej godzinie miałam zupełnie dość, a nie byłam nawet w połowie pracy.

A później kupiłam stopkę do obszywania. Jej użycie wymaga trochę wprawy. Na początku należy podwójnie zawinąć brzeg materiału i chwycić szpilkami – tak jak w standardowej metodzie. Ściegiem stębnowym trzeba chwycić pierwsze dwa centymetry, z materiałem włożonym pod stopkę. Później – koniecznie w igłą wbitą w materiał – należy stopkę podnieść i brzeg materiału zawinąć między tym spiralnym fragmentem stopki, a tym elementem w kształcie szpikulca. Gdy już owiniemy tak materiał, stopkę trzeba opuścić.

I to praktycznie koniec trudności z używaniem tej stopki. Teraz wystarczy już spokojnie szyć ściegiem prostym, pamiętając żeby podawać materiał już podwójnie zwiniety – nie trzeba być bardzo precyzyjnym – stopka sama wyrówna nierówności.

Przyznam się, że używałam jej do przeróżnych materiałów, w tym do bawełny, śliskiego poliestru i firanek (!) i za każdym razem radziła sobie bez trudu. Jedyne z czym miała problem, to duże oczka w firance, ale nie ukrywajmy – z tym nic sobie nie poradzi.

Mam dla Was jeszcze jedną ważną uwagę. Te stopki występują w wielu rozmiarach. Można kupić taką, która będzie powołać materiał na 5 milimetrów, inna będzie podwijać na 3, a jeszcze inna na 20. Warto przed zakupem upewnić się, że kupujecie taką szerokość, jaka Was interesuje.

Instrukcję jak dokładnie używać tej stopki znajdziecie tutaj.


Czy zachęciłam Was do zakupu? Jeśli tak, to fajny zestaw stopek do podwijania 4 i 6 milimetrów znajdziecie pod tym linkiem afiliacyjnym.

Jak Wy obszywanie brzegi materiału? Koniecznie napiszcie w komentarzu.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.