Przydatne stopki do maszyny – część siódma

Ścieg kryty

Stopka do ściegu krytego

Stopka do ściegu krytego to ostatnia, którą używam często i jest naprawdę wielozadaniowa. Muszę szczerze przyznać, że to moja stopka do zadań specjalnych i działa wszędzie tam, gdzie inne stopki zawodzą.

Służy ona głównie do pięknego wykańczania brzegów materiału. Ścieg kryty jest bardzo elegancki, praktycznie niewidoczny i nadaje się nawet do bardzo delikatnych materiałów. Polecam go osobom, dla których wykończenie ubrania jest najważniejsze. W kolejnych postach (linki znajdziecie na końcu tego wpisu) opiszę dokładny proces używania tego ściegu, bo nie jest on oczywisty, a daje niesamowite rezultaty.

Jednak ścieg kryty to nie jedyne jej zastosowanie. Świetnie sprawdza się również tam, gdzie potrzebne jest dokładne prowadzenie ściegu. Używam jej do przeszywania materiałów o równą odległości od brzegu, wystarczy ją tylko dobrze ustawić (przykład tutaj). Świetnie sprawdza się również podczas przeszywania ściegiem prostym dokładnie w miejscu łączenia materiałów. Wtedy należy prowadnicę ustawić dokładnie na ściegu i pozwolić jej szyć praktycznie samej.

Przydaje się również podczas zawijania. Przy grubszych materiałach stopka do podwijania niestety nie sprawdza się. Tutaj również pomocną jest stopka do ściegu krytego. Wystarczy przyfastrygować podwinięcie i ustawić stopkę tak, aby prowadnica była około dwóch milimetrów na lewo od szwu. Później wystarczy tylko równo prowadzić materiał, aby powstał idealny szew wzdłuż podwinięcia.

Stopka do ściegu krytego jest świetnym przykładem na to, że niektórzy rzeczy można użyć na wiele sposobów, nie tylko zgodnie z instrukcją. Cieszę się, że jestem samoukiem krawieckim. Pewnie gdybym uczyła się na profesjonalnym kursie, nie przyszłoby mi do głowy, aby kreatywnie pomyśleć i uprościć sobie życie korzystając z już posiadanych przedmiotów w niekonwencjonalny sposób.

Instrukcję jak szyć ściegiem krytym znajdziecie tutaj i tutaj.


Czy macie swoje niekonwencjonalne metody z których używacie podczas szycia? Podzielcie się nimi w komentarzach. Za to jeśli chcecie sami wypróbować stopka do ściegu krytego, to można ją kupić pod tym linkiem afiliacyjnym.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.