Przydatne stopki do maszyny – cześć druga

Stopka do ściegu owerlockowego

Stopka do ściegu owerlockowego

 

Każdy, kto na poważnie myśli o przygodzie z szyciem w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, czy do szycia wystarczy jedynie maszyna do szycia, czy konieczny będzie też owerlock. Niestety większości z nas (w tym mnie) najzwyczajniej nie stać ma zakup dodatkowej maszyny. Na szczęście chociaż trochę da się obejść brak owerlocka. Co prawdę nie uda się teraz zrobić w całości – nigdy nie uda się mieć takiego samego transportu czy faktu, że owerlock od razu odcina nadmiar materiału. Da się jednak bardzo ładnie obszyć brzegi materiału – zarówno tkanin jak i dzianin. Nie będą się ściągać czy pruć.

Oczywiście – stopka nie zrobi za nas wszystkiego. Trzeba jej równo podać materiał. Jeśli chcemy obszyć dwa brzegi materiału razem, trzeba będzie idealnie położyć jeden na drugim. Trzeba też uważać przy obszywania rogów. Stopka jest tak skonstruowana, że świetnie sobie radzi z liniami prostymi. Jednak przy ostrych rogach w ogóle nie da wbić igły w materiał i odwrócić szew. Trzeba skończyć szew i drugą część rogu obszyć oddzielnie.

Tak wygląda brzeg materiału obszyty zwykłą stopką z użyciem ściegu owerlockowego. Jest cały pozawijany i postrzępiony.

A tak wygląda brzeg obszyty z użyciem stopki owerlockowej. Różnica jest ogromna, prawda? Wszystko jest idealnie równe i niepozawijane.

Ze stopką owerlockową

Jeśli przekonałam Was, że stopka do ściegu owerlockowego jest absolutnie niezbędna, to możecie ją kupić pod tym linkiem afiliacyjnym.


W jak Wy radzicie sobie z obszywaniem materiałów? Posiadacie swojego owerlocka czy radzicie sobie, szyjący na zwykłej maszynie? Podzielcie się proszę swoimi pomysłami w komentarzach.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.
 • lubię to stopkę <3

  • Prawda? Nie wierzyłam co ta stopka potrafi póki jej nie kupiłam. Teraz jest moją ulubioną. Jest naprawdę świetna 🙂

   Pozdrawiam,
   Kasia

 • Nie mając owerloka uwielbiałam tę stopkę! Koszt niewielki, a różnica (nawet przy zwykłym zygzaku) ogromna 🙂

  • Cześć,
   Chciałam o tej stopce napisać, bo gdy zaczynałam przygodę z szyciem, nigdzie nie mogłam znaleźć informacji jakie dokładnie stopki warto dokupić. Np ta stopkę kupiłam trochę intuicyjnie, a gdy spróbowałam nią szyć po raz pierwszy to aż przecieralam oczy ze zdziwienia. Naprawdę daje świetne efekty i tylko dzięki niej szyję spokojnie z jerseyu czy dresówki.
   Ale i tak marzy mi się overlock – jak sama pisałaś, np z wiskozą bez niego sobie nie dam rady.
   Na razie cieszę się tym co mam. Szycie z ta stopką daje bardzo bardzo dużo satysfakcji 🙂
   Pozdrawiam,
   Kasia

   • Overlock z lidla, kupiłam i w sumie daje radę 👌💕

    • Zazdroszczę. Owerlock z Lidia jest lepszy niż żaden. 🙂
     Pozdrawiam
     Kasia

 • Ja muszę się nauczyć jej używać! Póki co próbowałam i nie widziałam różnicy .. może zły ścieg? 🙁

  • Cześć,
   Ścieg to może być dowolny zygzak bądź owerlockowy. Kluczem do sukcesu jest ułożenie materiału. Jego brzeg musi być równo z tą ciemną blaszką. Środek ściegu powinien wypadać dokładnie w miejscu gdzie jest ten drucik w otworze tej stopki – właśnie on zabezpiecza materiał przed podwijaniem.
   Pozdrawiam,
   Kasia