Przydatne stopki do maszyny – cześć trzecia

Stopka do wszywania zamków

Z pewnymi rzeczami standardowa stopka nie da sobie rady. Dlatego dziś chcę Wam przedstawić kolejną stopkę, bez której nie wyobrażam sobie szycia.

Stopka do wszywania zamków

Zamki, jakie możemy wszyć do ubrań, dzieli się na kryte i zwyczajne. Jednak oba rodzaje wymagają użycia stopki bardzo precyzyjnej, która pozwala na przeszywanie z samego brzegu. W zamkach występują ząbki, które w znaczący sposób odstają od standardowej grubości materiału. Uniwersalna stopka zapewnia równomierny docisk ma całej swojej powierzchni i nie poradzi sobie z ząbkami. Wszywając zamek, należy używać ściegu stębnowego, który będzie mieścił się tuż pomiędzy brzegiem stopki, a ząbkami.

Przyjrzyjcie się stopce na zdjęciu. Jest to stopka do wszywania standardowych zamków. System Matic, jaki jest w niej użyty, pozwala na zaczepienie stopki w dwóch pozycjach – tak, aby stopka była maksymalnie wysunięta w prawo bądź lewo. W zależności którą stronę zamka mamy zamiar wszyć, można dobrać sposób zaczepienia stopki dla płynnego szycia.

Stopka do wszywania zamków krytych ma tylko jedno mocowanie. Jednak zasada jej działania jest bardzo podobna. Na jej spodzie znajdują się 2 rowki, jeden po prawej, drugi po lewej stronie. W zależności od tego, z której strony wszywamy zamek, z tego rowka należy korzystać.

Przyznam się, że nie wyobrażam sobie wszywania zamka bez użycia tej stopki. Przeszukując internet, można znaleźć instrukcje z użyciem stopki uniwersalnej, bądź stopki do szycia krawędziowe, jednak osobiście uważam, że zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w tę stopkę już na samym początku przygody z szyciem i oszczędzić sobie wielu problemów oraz wielokrotnego prucia.

Jeśli przekonałam Was do zakupu tej stopki, to przykładową stopkę do wszywania zamków zwyczajnych znajdziecie pod tym linkiem afiliacyjnym. Natomiast stopkę do wszywania zamków krytych znajdziecie tutaj.


A jak Wy radzicie sobie z wszywaniem zamków? Korzystacie z dedykowanych stopek? Napiszcie proszę w komentarzu.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.