Wymiana stopki

wymiana stopki

W wielu wpisach z pierwszej części Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim usiądziesz do maszyny opowiadałam Wam jak ważne jest używanie odpowiedniej stopki. Nie tylko ułatwia to szycie, ale również znacząco je przyspiesza oraz powoduje, że ściegi wyglądają dużo ładniej. Wymiana stopki jest tutaj kluczowym elementem i w tym wpisie chcę Wam opowiedzieć jak się do tego zabrać. Zależy nam na tym, aby móc stopkę wymieniać szybko i bezproblemowo.

Wymiana stopki

We wpisie, w którym opowiadałam o rzeczach, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru maszyny do szycia, wspominałam o mechanizmie mocowania stopki — matic. Jednak, żeby móc z niego skorzystać, pierwsze musimy przyjrzeć się rodzajom uchwytów. Najpopularniejsze są trzy rodzaje uchwytu stopek: uchwyt niski, uchwyt wysoki oraz uchwyt skośny.

Uchwytowi skośnemu nie poświecę więcej uwagi, bo występuje ono w naprawdę niewielkiej ilości maszyn do szycia i niestety z tego powodu nie da się do nich używać standardowych stopek.

Jeśli chodzi o uchwyt wysoki, to jest on bardziej popularny w maszynach starszego typu i w nowszych maszynach nie jest często spotykany. Niestety do wymiany stopek z uchwytem wysokim potrzebny jest śrubokręt, a wymiana wymaga odkręcania i zakręcania śruby. Jest to bardzo mało praktyczne i bardzo czasochłonne, a my chcemy móc wymieniać stopki często i szybko. Dlatego polecam dokupienie „przejściówki”, którą przykręca się do maszyny raz i można dzięki temu korzystać z mocowania stopek matic. Przykładową można kupić tutaj.

Uchwyt niski jest obecnie najbardziej popularny i jeśli macie maszynę właśnie z tym uchwytem, to „przejściówkę” do mocowania matic dostaliście od razu zamocowaną do maszyny, więc nawet możecie nie wiedzieć o jej istnieniu.

Mocowanie Matic

Jeśli mamy już odpowiedni uchwyt do mocowania matic, to sama wymiana stopki to już najprostsza część całego procesu. Z tyłu maszyny znajdziecie małą dźwignię, którą wystarczy nacisnąć. Moja znajduje się tutaj:

Stopka powinna sama delikatnie odskoczyć i opaść. Żeby założyć nową stopkę, wystarczy znaleźć drugą dźwignię (tą do opuszczania stopek – ją znajdziecie albo z tyłu maszyny albo po prawej stronie od mocowania stopki). Moja znajduje się tutaj:

Połóżcie stopkę dokładnie pod uchwytem matic i opuśćcie drugą dźwignię. Jeśli traficie, to stopka zostanie poprawnie zamocowana. Jeśli nie, to poprawcie położenie stopki i spróbujcie jeszcze raz. Praktyka czyni mistrza.

Wpis „Wymiana stopki” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.